Ellerde Varis Olur mu? El Varisleri Nasıl Tedavi Edilir?

Damar genişlemesi ya da varis denilince akla ilk olarak bacaklarda ortaya çıkan varisler gelmektedir. Ancak damar genişlemesi yalnızca bacaklarda değil ellerde de ortaya çıkabilmektedir. Ancak ellerde oluşan damar genişlemeleri bacaklarda olanlar gibi sağlık açısından sorun oluşturmaz. Yalnızca estetik açıdan kaygıya neden olurlar. Belirgin el damarları daha yaşlı bir görünüme neden olmaktadır. Ameliyatsız yöntemlerle kolaylıkla tedavi edilerek estetik kaygı ortadan kaldırılabilir.

Damar Genişlemesi Neden Olur?

Bacaklarda ortaya çıkan damar genişlemeleri toplar damar üzerinde bulunan valflerin bozulmasına bağlı olarak kirli kanın damarda birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Ancak ellerde ortaya çıkan damar genişlemeleri daha farklıdır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte cildin yağ dokusu azalır ve deri incelir. Bu durumda aslında görünür olmayan el damarlarının görünür ve daha belirgin bir hal almasına neden olmaktadır.

ellerde varis olur mu

Ellerdeki damarlarda kapakçıkların bozulması gibi bir durum olmadığı için bacak varisleri gibi ağrı, kramp gibi şikayetlere neden olmaz.

El Varisleri / Ellerde Damar Genişlemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ellerde oluşan damar genişlemesi sorunu ameliyatsız olarak ilaç enjeksiyonu yöntemi ile kolaylıkla tedavi edilebilir. İlaç enjeksiyonu şeklinde uygulanan tedaviye skleroterapi ismi verilmektedir.

Skleroterapi ile varis tedavisinde amaç enjekte edilen ilaçla istenilen damarlar kalıcı olarak onarılmış olur. . Bu sayede ellerdeki istenmeyen görüntü kalıcı olarak tedavi edilir.

Skleroterapi iki farklı formda uygulanabilir. İnce damarlarda ilaç likid yani sıvı olarak kullanılır. Kalın damarlarda ise ilacın damarın bütün yüzeylerine etki edebilmesi için ilaç hava ile tepkimeye sokularak köpük formuna getirilerek kullanılmaktadır. Bu yönteme ise köpük skleroterapi ismi verilmektedir.

Tedavi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Bacak varislerinde doktorun gerekli görmesi durumunda bandaj uygumalaması ya da varis çorabı kullanımı gereklidir. Ancak ellerde damar genişlemesi tedavisi sonrasında özel bir şey yapılması gerekmez.

Kollara Damar Genişlemesi

Kollarda da tıpkı ellerde oluşanlar gibi damar genişlemeleri görülebilir. Skleroterapi yöntemi ile kollardaki damar genişlemeleri de kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Ellerde Damar Genişlemesi Tedavi Sonrasında Tekrar Eder Mi?

Ellerde ve kollarda oluşan damar genişlemeleri skleroterapi yöntemi ile tedavi edildikten sonra tekrar etmez. Birkaç dakikalık tedavi ile istenmeyen damar görüntüsü ameliyatsız olarak kalıcı olarak tedavi edilmiş olur.

Skleroterapi Tedavisinin Uygulandığı Alanlar

Skleroterapi tedavisi küçük boy ve orta boy varislerin tedavisinde kullanılmaktadır. Skleroterapi sayesinde bacaklarda oluşan varisler kalıcı olarak tedavi edilir. Tedavi sonrasında hem varislerin neden olduğu kötü görüntü ortadan kalkar hem de ağrı, sızlama, yorgunluk hissi gibi neden olduğu şikâyetler de ortadan kalkar. Kesi ve dikiş olmadığı için varisler hiç iz kalmadan tedavi edilebilir.

İleri dereceli ve kalın varisler ise köpük yöntemi ile ameliyatsız olarak, iz kalmadan tedavi edilebilir. Ameliyatsız varis tedavileri sayesinde her türlü varis kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Skleroterapi ve köpük tedavisi günü birlik olarak uygulanır. Tedavi sonrasında hastalar aynı gün iş hayatına ve sosyal hayatına dönebilir. Ameliyatlı varis tedavisine göre hem daha uygun fiyatlı hem de hasta açısından oldukça konforludur.

Referanslar

Worthington-Kirsch, R. L. (2005, September). Injection sclerotherapy. In Seminars in interventional radiology (Vol. 22, No. 3, p. 209). Thieme Medical Publishers. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036277/
El varisi neden olur – Op. Dr. Rüştü KALAÇ – https://www.ideatip.net/elde-varis-olur-mu-el-varisi-neden-olur

Author: Op. Dr. Rüştü Kalaç

Op. Dr. Rüştü Kalaç, 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimini alarak Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olmuştur. Şu an IDEA TIP Şişli'de ameliyatsız varis ve hemanjiom tedavisi uygulamaları gerçekleştirmektedir.

Updated: 4 Mayıs 2021 — 15:13
Op. Dr. Rüştü KALAÇ