Varis Çorabı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Varis toplumda oldukça sık görülen bir sağlık sorunudur. Özellikle kadınlar arasında oldukça yaygındır. Yapılan araştırmalar kadınların %40ında ve erkeklerin %32sinde varis sorununun görüldüğünü tespit etmiştir. İleri yaş ve kadın cinsiyetine sahip olanlarda ise bu oran daha da artmaktadır.

Varis hastaları tarafından varis çorabı ne işe yarar, varis çorabı nasıl kullanılır gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Bu yazımızda varis çorabının etkisi, nasıl ve hangi durumlarda kullanıldığı gibi konular detaylı olarak ele alınacaktır.

Varis çorabı varis tedavisi sonrasında tedaviyi desteklemek amacıyla kullanılan bir üründür. Tek başına varis tedavi edici etkisi yoktur. Ancak uygun varis çorabı kullanımı ile varislerin ilerlemesi ve yeni varis oluşumları engellenebilir, varislerin neden olduğu şikayetler hafifletilebilir.

Varislerin Oluşumunu Ve İlerlemesini Engeller

Varis hastalığı tedavi edilmediği sürece ilerleme eğilimindedir. Özellikle genetik yatkınlığı bulunan bireylerde varis oluşması ve ilerlemesi neredeyse kaçınılmazdır. Ancak doğru önlemler alınması halinde yeni varisleri oluşması engellenip, oluşmuş varislerin ilerlemesi durdurulabilir.

Varis hastalığı bacaklara uygulanan baskı sonucunda damar kapakçıkların bozulmasına bağlı olarak kirli kanın damarda birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Yani damar içinde oluşan baskı varislerin oluşmasına neden olmaktadır. Varislerin oluşmasının engellenmesi için yapılması gereken bunun karşısında bir basınç oluşturmasıdır. Varis çorapları özel basınçlı çoraplardır. Uygun ve kaliteli bir varis çorabının basınç etkisi ile varislerin oluşumu engellenmektedir.

varis çorabı ne işe yarar faydaları nelerdir

Varis Tedavisi Sonrasında İyileşme Sürecini Hızlandırır

Ameliyatlı ve ameliyatsız varis tedavilerinden sonra genel olarak varis çorabı kullanımı önerilir. Ameliyatsız tedavilerde kullanım süresi 10-15 gün kadar, ameliyatlı tedavilerden sonra ise yaklaşık 3 ay kadar kullanılması önerilmektedir. Bu sayede uygun karşı basınç uygulanması ile iyileşme süresi hızlanmaktadır.

Varisin Neden Olduğu Şikayetlerin Hafiflemesini Sağlar

Varis çoraplarının basınçlı etkisi dolaşım daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu sayede bacaklarda biriken kirli kanın neden olduğu ağrı, kramp gibi şikayetler tedavi edilmese bile hafifler.

Varis Çorabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Varis çoraplarının farklı tür ve farklı basınçta olanları bulunmaktadır. Bunlar külotlu varis çorabı, hamile varis çorabı, diz altı ve üstü, kasığa kadar olan varis çoraplarıdır. Basınç olarak da varis çoraplarının 3 farklı basınç türü bulunmaktadır. Bunlar orta basınç (23-32 mmHg), yüksek basınç (34-46 mmHg) ve çok yüksek basınç (49 mmHg ve üstü)tır.

Varis çorabı kullanımından verim alınması için çorap seçimi mutlaka doktor önerisine uygun olarak yapılmalıdır.

Varis Çorabı Markaları ve Fiyatları

Piyasada dinlendirici çorap adı altında ürünler satılmaktadır. Ancak bu ürünler varis çorabı gibi etkili ürünler değildir. Çorap kullanımından verim alınması için kaliteli ve doğru basınçta çorap kullanılmalıdır. Bu nedenle varis çorabı alırken mutlaka bir medikal firması tercih edilmelidir.

Varis çorabı fiyatları ürünün Türk markası veya ithal olmasına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Ortalama olarak varis çorabı fiyatları 50-200 TL arasında değişmektedir. En sık tercih edilen varis çorabı markalarından bazıları şunlardır; sigvaris, varimed, mediven, variteks ve jobst dir.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır?

Varis çorabı sabahları yataktan kalkar kalkmaz giyilmelidir. Akşam yatış vaktinde ise çıkarılmalıdır. 24 saat giyilmesine gerek yoktur.
Basınçlı çoraplar olmasına karşın giyilmesi çok zor değildir. Ancak buna rağmen çorap giyilirken zorlanılıyorsa yardımcı aparatlar kullanılabilir.

Varis Çorabı Hakkında Merak Edilenler

Varis Çorabı Hamilelik Döneminde Kullanılır Mı?

Evet varis çorabı gebelik döneminde kullanılabilir. Hatta gebelere özel varis çorapları bulunmaktadır.

Spor Yaparken Varis Çorabı Kullanılır Mı?

Hayır. Spor yaparken varis çorabı kullanılmasına gerek yoktur.

Varis Çorabı Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Varis çorapları varis tedavi edilene kadar kullanılmalıdır. Ancak bazı kişilerde korunma amacı ile varis çorabının ömür boyu kullanılması gerekebilir.

Varis Çorabı Bacağı İnceltir Mi?

Varis çorapları bacakları saran bir yapıda olmasına rağmen bacakları sıkıştırıp, şeklini bozacak bir etkisi yoktur. Yalnızca uygun basınçla damar içinde oluşan basıncı dengelemektedir.

Yaz Aylarına Varis Çorabı Kullanımı

Varis çorabı yaz aylarında kullanımı oldukça zordur. Bu zorluğun önüne geçilmesi için pamuk oranı yüksek daha ince varis çorapları bulunmaktadır. Bu sayede yaz aylarında daha rahat kullanılabilmektedir.

Varis hastalarına dar kıyafetler giyilmesi önerilmez. Bacağa baskı ve basınç uygulaması varis riskini arttırır. Ancak varis çorapları da dar olmasına karşın etki mekanizması farklıdır. Varis çoraplarında bilekte daha yüksek bir basınç vardır ve bu basınç yukarı çıkıldıkça kademeli olarak azalmaktadır.

Author: Op. Dr. Rüştü Kalaç

Op. Dr. Rüştü Kalaç, 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimini alarak Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olmuştur. Şu an IDEA TIP Şişli'de ameliyatsız varis ve hemanjiom tedavisi uygulamaları gerçekleştirmektedir.

Updated: 15 Eylül 2022 — 10:47
Op. Dr. Rüştü KALAÇ