Varis Sebepleri Nelerdir?

Bu yazımızda da varis oluşumunda rol oynayan sebepleri ele almak istedik. Varis neden, nasıl ve hangi durumlarda ortaya çıkmaktadır, nedenleri nelerdir merak eden hastalar için tümünü açıklamaya çalışalım.

Genetik Faktörler En Etken Sebeptir
Ailenizden birinin varis rahatsızlığına maruz kalmış olması sizinde risk altında olabileceğiniz anlamını taşımaktadır. Özellikle annelerinde bu rahatsızlığın söz konusu olduğu kişiler daha fazla risk altındadır. Bu bireyler hastalıkla henüz karşılaşmadılar ise çok şanslılar denilebilir. Çünkü özen gösterip, önlem almaya çalıştıkları taktirde büyük olasılıkla önüne geçebilirler. Tabi bu madde ailesinde varis görülmemiş kişilerde olmayacağı anlamına gelmemektedir. Aynı şekilde ailesinde olan bireylerde de illa ki olacak anlamını taşımamaktadır.

Mesleki Faktörler (Hareketsiz Yaşam Tarzı)
Bazı doktorlar ve insanlar varis için öğretmen hastalığı demektedir ki bu çok doğru bir yaklaşımdır. Çünkü öğretmenler günün büyük çoğunluğunu öğrencilerine ders anlatarak hareketsiz bir şekilde durmaktadır. Bu da daha önce belirttiğimiz gibi olumsuz bir davranıştır. Aynı şekilde berberler, cerrahlar ve sürekli masa başında oturan insanlarda da görülmektedir. Buna istinaden anlamalıyız ki varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve mümkün mertebe olabildiğinden daha fazla hareket etmeliyiz.

İlerleyen Yaş
Yaşın ilerlemesi de elbette bir etkendir çünkü yine üst madde de belirttiğimiz gibi insanlar yaşı ilerledikçe hareketleri de kısıtlanmaktadır. Emeklilik vs. derken sürekli oturma alışkanlığı artış göstererek rahatsızlığın belirtilerinin görünmesi an meselesi denilebilir.

Gebelik
Anne adayları artan kiloları ve değişen hormonları ile beraber beslenme alışkanlıklarında düzensizlikler görülebilir. Bununla beraber hareketleri de kısıtlandığından damar genişlemesi rahatsızlığı oluşumuna kapı açabilirler.

Fazla Kilolar
Hareketsizliğin artması ile beraber insanların kiloları da artış göstermeye başlamıştır. Fazla kilolar bacaklara daha fazla yük binmesine neden olduğundan rahatsızlığı da tetikleyebilir. Bu doğrultuda kilo almamaya özen gösterileceği gibi fazla kilo söz konusuysa mutlaka verilmelidir.

Ağır Yük Kaldırma
İşi gereği sürekli ağır kaldırıp, yük taşıyan insanların da fazla kilolu insanlarda olduğu gibi bacaklarına çok fazla yük binmektedir. Bu da maalesef varis oluşumunu tetikleyen diğer bir etkili faktördür. Eğer bu sebepten dolayı rahatsızlığa maruz kaldıysanız mutlaka önlem almalı mümkünse mesleğinizi değiştirmelisiniz.

Author: Op. Dr. Rüştü Kalaç

Op. Dr. Rüştü Kalaç, 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimini alarak Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olmuştur. Şu an IDEA TIP Şişli'de ameliyatsız varis ve hemanjiom tedavisi uygulamaları gerçekleştirmektedir.

Updated: 5 Kasım 2020 — 17:16
Op. Dr. Rüştü KALAÇ