Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varisli damarlar bükülmüş, genişlemiş toplar damarlardır. Herhangi bir yüzeysel damar varisli hale gelebilir, ancak en sık etkilenen damarlar bacaklarınızdakilerdir. Varisler erken fark edildiği taktirde tedavisi de kolay olmaktadır. Ayrıca erken önlem alma varislerin tekrar oluşma ihtimalini oldukça düşürecektir. Aynı zamanda erken tedavi edilen damarlar, sizin ciddi şikayetlerle karşılaşmanızın önüne geçer.

ameliyatsız varis tedavisi

Varise Hangi Doktor / Bölüm Bakar?

Varis belirtileri yazımızda detaylı olarak ele aldığımız gibi bu rahatsızlık ağrı, sızlama, kaşıntı, renk değişikliği, kramp ve yorgunluk hissi gibi bir çok şikayete neden olmaktadır. Dolayısıyla bu rahatsızlığın olup olmadığını kesin ve net şekilde öğrenmek için Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Farklı dallarda uzman olan doktorlar maalesef konuya tam hakim olamadıkları için net teşhis ve tedavi sağlayamayacaklardır. Ayrıca özellikle varis konusunda uzmanlaşmış kalp ve damar cerrahları tercih edilmelidir. Ücretsiz varis muayenesi imkanı için iletişim numaralarımızdan ulaşarak bilgi & randevu alabilirsiniz.

Ameliyatsız Varis Tedavisi
Sağlıkta ilerleyen teknolojiyi takip eden hekim ve merkezler, hasta için daha konforlu ve daha az riskli uygulamalar olduğu için ameliyatsız yöntemlere yönelmiştir. Bu uygulamalar hem hasta hem de doktor için oldukça avantajlıdır. Her iki taraf için gereksiz zaman kaybının önüne geçmektedir. Hastalar tedavilerini çoğunlukla çok kısa sürede olmakta, ayrıca iş ve sosyal hayatlarına ara vermeden (istirahate gerek duymadan) devam etmektedir.

Dilerseniz ameliyatsız yöntemleri kısaca tanıyalım:

Lazer ile Yüzeyel Varis Tedavisi
Yalnızca kılcal damarların tedavisi için etkili olan bir yöntemdir ve herhangi bir kesi ya da dikişe ihtiyaç duyulmadan cilt üzerinden uygulanan bir yöntemdir. Lazerin sağladığı yüksek ısı sayesinde varisli damarlar yok edilmektedir.

Radyo Frekans ile Yüzeyel Varis Tedavisi
Bu uygulama üst kısımda bahsedilen lazer ile aynıdır ancak burada radyo dalgaları devreye girmektedir. Cilt üzerinden uygulanan bu yöntem de kılcal damar genişlemelerinde etkili olup bazı kısmi orta büyüklükteki varislere de uygulanabilir. Ancak tüm varisler için kullanılamaz.

İğne ile Varis Tedavisi (Sıvı Skleroterapi / Köpük Skleroterapi)
Özel bir ilacın sorun yaratan damarın içine enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Sıvı ve köpük skleroterapi olmak üzere ikiye ayrılan bu yöntem toplumda iğne ile varis tedavisi olarak da bilinmektedir. İlacın saf bir şekilde enjekte edilmesine sıvı sklerotrapi, hava ile reaksiyona sokulması suretiyle köpürtülüp enjekte edilmesine ise köpük skleroterapi tedavisi ismi verilir. Bu yöntemlerde herhangi bir kesi ve dikiş söz konusu olmayıp cilt üzerinden uygulanmaktadır. Avantajları oldukça yüksek olup orta ve kalın varislerin tümünde etkili ve başarılı tekniklerdir.

Ameliyatsız Varis Tedavi Avantajları Nelerdir?
Bu tedavi süresi varislerinizin boyutu ve yaygınlığına göre değişiklik gösterebilir ancak çoğunlukla 5-20 dakika arasında sona ermektedir. Ayrıca tedavi esnasında herhangi bir kesi, dikiş, anestezi gibi durumlara maruz kalmayacağınız gibi tedavi sonrasında da günlük hayatınıza hemen ve rahatlıkla devam edebilirsiniz. Ayrıca tedavi sonrasında pansuman, istirahat, ilaç kullanımı gibi durumlarda söz konusu olmamaktadır.

Author: Op. Dr. Rüştü Kalaç

Op. Dr. Rüştü Kalaç, 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimini alarak Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olmuştur. Şu an IDEA TIP Şişli'de ameliyatsız varis ve hemanjiom tedavisi uygulamaları gerçekleştirmektedir.

Updated: 18 Kasım 2020 — 11:44
Op. Dr. Rüştü KALAÇ