Varis İlaçla Geçer mi?

Varis dahil bir çok hastalığı olan insanlar çözümü ilk olarak ilaç, krem ya da bitkisel ürünlerde aramaktadır. Bunun sebebi doktor korkusu olabileceği gibi daha ekonomik ve kolay yollarla çözüm bularak vakit kaybetmemekte olabilir. Ancak bazı rahatsızlıklar vardır ki ağızdan alınan ilaç, bitki ya da krem ile kesinlikle tedavi edilemez. Bu yollarla sadece şikayetler azaltılabilir.

Orta ve kalın varisler insanların şişlik, ağrı, kaşıntı, kramp ve sızlama gibi şikayetlere maruz kalmasına sebep olmaktadır. Bu şikayetler günün ilerleyen saatlerinde artarak kişiyi oldukça rahatsız edici bir duruma getirir ve yaşam kalitesinin düşmesine etken olur.

Varis neden olur başlıklı yazımızda bir damar genişlemesi hastalığı olduğunu anlatmıştık. Dolayısıyla bu genişleyen damarları eski haline getirmek maalesef bilimsel olarak bile mümkün değildir. Tedavisi içinde damarın tahrip edilmesi gerekir. Yani ilaçların damarları yok etme gibi bir üstünlüğü olmadığı için de tedavi etme olasılığı sıfırdır.

Tek Tedavi Yolu Cerrahi Müdahaledir
Damarların eski çalışır halini alması ya da bu damarların genişlemesine neden olan hasar görmüş kapakçıkların eski çalışır halini alması bilimsel olarak bile mümkün değildir. Bu doğrultuda yapılması gereken işlem sorun çıkaran damarların tahrip edilmesidir. Bunun için çeşitli uygulamalar söz konusu ve bunlar ameliyatlı ya da ameliyatsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Geçmişte tek yol ameliyatlı olduğundan dolayı tüm tedavi merkezleri ve doktorlar bu yolu tercih etmek zorundaydı.

Hastanın bacağına uygulanan bir kesi ile sorunlu damarlar alınır ve dikiş ile kapatılırdı. Fakat bu yöntemin kesi, dikiş, istirahat, pansuman gibi dezavantajları mevcuttur. Ayrıca iş-güç kaybı da en korkulan dezavantajlarından biridir. Bu sebeple teknolojinin ilerlemesi ve bu yoldan yapılan çalışmalar ile ameliyatsız yöntemler geliştirilmiştir.

Günümüzde bir çok merkez ve doktor ameliyatsız yöntemleri tercih ederken teknolojiye uyan ve takip eden merkezler bu yöntemleri tercih ve tavsiye etmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisinin Avantajları
– 10-30 dakika kadar kısa sürede tamamlanır.
– Çoğunlukla tek seans yeterlidir. Yaygın ve büyük boyuttaysa 2-3 seans gerekebilir.
– Kesi, dikiş, pansuman ve istirahat gibi durumlar gerektirmez.
– İş, güç ve sosyal hayat kaybı yaşanmaz.
– Ağrı kesici kullanımına gerek kalmaz.

Ücretsiz Varis Muayenesi
Varis muayenelerini ücretsiz olarak yapmaktayız. İletişim numaralarımızdan ulaşarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Muayene esnasında varislerinizin durumu ve uygulanması gereken tedavi ile alakalı geniş ve kapsamlı bilgi verilmektedir. Tedavi olmak istediğiniz taktirde hemen başlanmaktadır. Böylece çalışıyorsanız tekrar tekrar izin almak durumunda kalmazsınız.

Author: Op. Dr. Rüştü Kalaç

Op. Dr. Rüştü Kalaç, 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimini alarak Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olmuştur. Şu an IDEA TIP Şişli'de ameliyatsız varis ve hemanjiom tedavisi uygulamaları gerçekleştirmektedir.

Updated: 5 Kasım 2020 — 17:15
Op. Dr. Rüştü KALAÇ