Varisin Zararları

Varisi olan insanlar bir çok şikayete maruz kalmaktadır. Bu şikayetler damar genişlemesinin tipi, boyutu ve yoğunluğuna göre artış ya da azalma gösterse de yaşam kalitesini düşürecek boyutlara gelebilir. İleri derecede varisleri olan hastalar yürümek istemeyeceği gibi bazen yerinden bile kalkmak istemez. Özellikle ağrı, yorgunluk ve ağırlık hissi gibi şikayetler oldukça rahatsızlık vermektedir.

Çoğu varis hastası gerek doktor korkusu, gerek vakit bulamama ya da önemsememe gibi durumlardan dolayı tedaviye yanaşmaz ve doktora başvurmaz. Fakat bu safhada rahatsızlık ilerleme gösterdiği taktirde hem şikayetler hem de varisin durumu kötüye gidecektir. Ta ki varis ülseri yani bacak yaraları meydana gelebilir. Bu durum normal varislere nazaran çok daha fazla şikayete sebep olabileceği gibi kişinin yaşam kalitesini tamamen düşürmektedir.

İlaç Tedavi Etmez
Hastaların bir çoğu kullandığı krem, ilaç veya benzeri bitkisel karışımların tedavi edici niteliğe sahip olduğunu düşünmektedir. Bunun sebebi internet sitelerinde, televizyon programlarında ya da benzeri yerlerde gördüğü reklam ve tanıtımlardır. Ya da hasta herhangi bir aile hekimine varisleri için başvurduğunda doktor şikayetlerin azalması için varis çorabı ya da krem gibi ürünler reçete edebilir. Ancak varisler hakkında bilgi veremediği için hasta da bu ürünlerin hastalığını geçireceğini düşünür. İlaç, krem ya da benzeri ürünlerin asla varisleri tedavi etme üstünlüğü yoktur. Damar genişlemesi rahatsızlığı ancak kalp damar cerrahi uzmanının uygulayacağı tedavi doğrultusunda ortadan kalkabilir.

Ayrıca rahatsızlığın ilerlemesini durdurmak ya da yavaşlatabilmek için veya bu rahatsızlığa hiç maruz kalmamak adına yapılması gereken bazı uygulamalar söz konusudur. Önlem almak için bu davranışlar yerine getirildiğinde büyük oranda engel olunacağı gibi şikayetler de azalacaktır.

Kılcal Damar Varislerinin Pek Zararı Yoktur
Kılcal varis olarak adlandırılan kılcal damar genişlemeleri yalnızca estetik açıdan kötü görüntüye neden olup çoğunlukla herhangi bir şikayete sebep olmamaktadır. Özellikle kadınlar kötü göründüğü için aşırı rahatsız olarak şikayetçi olmaktadır. Tedavisi çoğunlukla tek seansta ameliyatsız olarak lazer veya radyo frekans yöntemleriyle yapılabilir.

Orta ve Kalın Varislere Dikkat
Asıl varis grubu kalın varislerdir, ancak orta boyutta ki hastalıkta kalın varis olma adayıdır. Dolayısıyla bu tipte ki varislere sahip olan hastalar mutlaka dikkatli olmalı ilerlememesi için gereken davranışlarda bulunmalıdır. Gereken önlemler alınmalı eğer işe yaramıyorsa mutlaka tedaviye başvurulmalıdır.

Author: Op. Dr. Rüştü Kalaç

Op. Dr. Rüştü Kalaç, 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimini alarak Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olmuştur. Şu an IDEA TIP Şişli'de ameliyatsız varis ve hemanjiom tedavisi uygulamaları gerçekleştirmektedir.

Updated: 5 Kasım 2020 — 17:15
Op. Dr. Rüştü KALAÇ